Event Etkinlik Takvimi
Survey Anket

Ozel Halk Otobüs Hizmetlerini Nasıl Buluyorsunuz

Sonuçlar
SİGORTALILARA GELİR DESTEĞİ ÖDEMESİ

“KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ’’ BAŞVURULARI 23 MART PAZARTESİ BAŞLIYOR

SİGORTALILARA GELİR DESTEĞİ ÖDEMESİ

İstanbul Özel Halk otobüsleri Esnaf Odası Başkanı ve TÖHOB Başkan yardımcısı Göksel Ovacık, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un kamuoyuna açıkladığı, ‘’Kısa Çalışma Ödeneği’’ (gelir desteği ödemesi) başvurusu hakkında Toplu Ulaşım sektörüne bilgilendirme yaptı

Başkan Ovacık yaptığı bilgilendirmede; ‘Kısa çalışma ödeneği’’ Sigortalılara çalışamadıkları dönem için ‘’gelir desteği’’ sağlayan bir uygulamadır. Deprem, yangın, su baskını, heyelan, salgın hastalık, seferberlik gibi durumlar için diğer zorlayıcı sebep gerekçesiyle yapılan

başvurulara verilir

Yapılan başvuruda genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerden dolayı işyerindeki çalışma süresinin önemli ölçüde azaldığı veya durduğunun İş Müfettişlerince yapılan uygunluk tespiti sonucu işverene İŞKUR tarafından bildirilir.

120 gün hizmet akdine tabi olanlardan son üç yıl içinde en az 600 gün süreyle işsizlik

sigortası primi ödemiş olanlar faydalanır.

Özel Halk otobüsleri esnafları, çalışan şoförler için başvurularının kendisi yapması gerekmektedir

Özel Halk otobüsleri olarak ‘’kısmi olarak seferler durduruldu’’ ibaresi geçilmesi gerekir.

İETT tarafından sefer sayıları ile ilgili yapılan düzenleme belgesi başvuruya eklenmelidir

Sefer azaltılması sebebi ile Haftalık çalışma saati 45 saatten 20 saate düşülmüştür. Örnek olarak 10 şoförden 5 şoföre düşürülünce ona göre ücret uygulaması olacak.

Kısa çalışma uygulamasından yararlanmak isteyen Esnafların İŞKUR İl Müdürlükleri ve Hizmet Merkezlerine özel olarak oluşturulan elektronik posta adresleri aracılığıyla gerekli belgeleri göndererek başvuru yapabilecekler

Esnaflar, mali müşavirlerine ve muhasebecilerine başvuru yaparak uygulama hakkında bilgi alabilirler.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ SÜRESİ, MİKTARI VE ÖDENMESİ

Günlük kısa çalışma ödeneği; sigortalının son oniki aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının % 60’ıdır. Bu şekilde hesaplanan kısa çalışma ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının % 150’sini geçemez.

Kısa çalışma ödeneği (gelir desteği ödemesi’’, çalışmadığı süreler için, işçinin kendisine ve aylık olarak her ayın beşinde ödenir. Ödemeler PTT Bank aracılığı ile yapılmaktadır.

Ödeme ve ödeme tarihi ile ilgili Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı yetkilidir.

 

ÇALIŞMA BAKANINDAN AÇIKLAMA

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Kısa Çalışma Ödeneği başvurularının yarından itibaren elektronik ortamda yapılabileceğini duyurdu.

Bakan Selçuk, yeni koronavirüsten olumsuz etkilenen ve bu sebeple kısa çalışma uygulamasından yararlanmak isteyen işverenlerin İŞKUR İl Müdürlükleri ve Hizmet Merkezlerine özel olarak oluşturulan elektronik posta adresleri aracılığıyla gerekli belgeleri göndererek başvurularını gerçekleştirebileceklerini söyledi.

Başvurularla ilgili açıklamanın www.iskur.gov.tr adresi üzerinden yayımlanacağını belirten Bakan Selçuk, “Kısa Çalışma Ödeneği’nin devreye alınması, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi'nde yer aldı.

İŞKUR yönetim kurulumuz da süreci hızlandırmak adına başvuruların yapılabilmesi için bir karar aldı. Kısa çalışma ödemeleri, Rehberlik ve Teftiş Başkanlığımızca yapılacak uygunluk tespitinin ardından gerçekleştirilecek.” dedi.

Bakan Selçuk açıklamasında ayrıca, başvuruların yapılması ve sonuçlandırılmasına ilişkin süreç hakkında İŞKUR internet sitesinde (www.iskur.gov.tr) detaylı duyurunun yapılacağını bildirdi.