Event Etkinlik Takvimi
Survey Anket

Ozel Halk Otobüs Hizmetlerini Nasıl Buluyorsunuz

Sonuçlar
UKOME’de alınan karar ile Halk otobüsleri yedek araç çalıştırma yetkisi aldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)  Genel sekreteri Can Akın Cağlar Başkanlığında yapılan UKOME toplantısında Özel Halk otobüsü sektörünü ilgilendiren yedek araç bulundurma maddesi UKOME üyelerinin oyları ile kabul edilerek yasallaşmıştır.

KAZA VEYA ARIZA YAPAN OTOBÜSÜN YERİNE YEDEK ARAÇ ÇALIŞACAK

Yedek araçların, sadece kaza veya arıza durumunda hattan çıkan araç yerine, araç tekrar sefere dönünceye kadar hizmet vereceği, hattaki otobüs sayısının artırılmayacağı belirtildi. UKOME, teklifi uygun buldu.

İETT Genel müdürlüğü tarafından verilen önerge ile UKOME üyelerinin müzakere ederek kabul ettiği yedek araç bulundurma maddesi;’’ araç arızaları, muayene ve bakım nedeniyle yaşanan sefer kayıplarının önüne geçmek ve yolcu mağduriyetini engellemek amacıyla tüm Özel Halk otobüsü şirketlerinin araç sayısının % 2’si kadar araç temin etmesi; yedekte bulundurulan araçların, arızalanan yada başka herhangi bir sebepten dolayı sefere çıkmayacak araç yerine, ilgili aracın kapı kodunu kullanarak hizmet vermesinin elzem olduğu mütalaa edilmektedir’’, ifadesi UKOME üyelerine bilgilendirme yapıldı

Otobüsün kapı kodunda Y harfi kullanarak çalıştırılacak yedek araçlar İETT Genel müdürlüğü filo yönetim merkezi tarafından takip edilecektir.

İETT Genel müdür yardımcısı Alper Kolukısa ve İstanbul Özel Halk otobüsleri Esnaf Odası Başkanı Göksel Ovacık, yedek araç bulundurma maddesi ile ilgili bilgilendirme yaptılar