Event Etkinlik Takvimi
Survey Anket

Ozel Halk Otobüs Hizmetlerini Nasıl Buluyorsunuz

Sonuçlar
TÖHOB, Toplu taşıma kanunu’’ önerilerini değerlendirdi

Özel Halk Otobüsleri sektörü, kurumsal çerçeve kapsamında çalışmalarını aralıksız sürdürüyor

TÖHOB, Toplu taşıma kanunu’’ önerilerini değerlendirdi

Türkiye genelinde toplu ulaşım hizmeti veren Özel Halk otobüsleri kurumlarının temsilcisi olan TÖHOB ,İstanbul temasları kapsamında yaptığı toplantıda Özulaş Toplutaşım A.Ş. merkezinde "Şehiriçi Toplu Taşıma Kanunu’’ ile ilgili önerileri değerlendirdi

İstanbul Özel Halk otobüsleri Esnaf Odası ve Özulaş A.Ş. Başkanı Göksel Ovacık ev sahipliğinde, Dr. Öğr. Üyesi Taylan ENGİN, TÖHOB Başkanı Ercan Soydaş ve yönetim kurulunun katıldığı Özel Halk otobüsü sektörü için önemli olan ‘’toplu taşıma kanunu’’  için daha evvelki toplantılarda  sektör temsilcileri, bürokratlar ,akademisyenler ve hukukçuların görüşü alınarak bir taslak ortaya çıkarılmıştı.

Özulaş A.Ş.  Genel müdürü İsmail Yolcu ve TÖHOB yönetim kurulunun bulunduğu toplantıda,  Öğr. Üyesi Taylan ENGİN tarafından toplu taşıma kanunu çalışması önerileri ile ilgili örnek taslak olarak, Toplu taşıma yapısı içinde çalışmakta olan farklı türler için özlük haklarının tanımlanması gerekir, Keyfi uygulamaların önüne geçmek adına tüm kentlerde toplu taşıma uzlaşma kurulu oluşturulmalıdır.

Kentiçi toplu taşıma yasası ve bağlı yönetmeliklerinde belirlenen işletme koşulları dışında zorlama yöntemler ile farklı farklı uygulamalar oluşturulmasına izin verilmemelidir. Ücretsiz taşımalar ve toplu taşımayı geliştirmek için yapılan merkezi destek yerel yönetimlerin onayı ile doğrudan taşımacı birlik, kooperatif veya şirketlerine yapılmalıdır gibi öneriler taslakta yer almakta olup Toplu taşımanın gelişmesi ve yaygınlaşması adına teşvikler ve destekler ile Farklı işletme türleri altında çalışan toplu taşımacıların müktesep hakları veya ihaleden var olan hakları bu yasa ile koruma altına alınmalıdır  başlıklı bir çok öneriyi paylaşarak görüş alışverişinde bulundular.

Toplantı sonunda TÖHOB Başkanı Ercan Soydaş, hem ziyaret anısına ÖHO Esnaf Odası Başkanı Göksel Ovacık ile toplu taşım kanunu çalışmaları hakkında hizmetleri bulunan Dr.Öğretim üyesi Taylan Engin’e TÖHOB logolu hediyeyi verdi