Event Etkinlik Takvimi
Survey Anket

Ozel Halk Otobüs Hizmetlerini Nasıl Buluyorsunuz

Sonuçlar
İstanbul Özel Halk otobüslerinden kamuoyuna açıklama

İstanbul Özel Halk otobüsleri Esnaf Odası, ÖZULAŞ Toplutaşım Sanayi ve Ticaret A.Ş.,ÖZTAŞ Ulaşım A.Ş., İstanbul Halk Ulaşım A.Ş., Yeni İstanbul Halk Otobüsleri A.Ş. ve Mavi Marmara Ulaşım A.Ş. ’alışveriş kartı’’ ile ilgili kamuoyuna ortak açıklama yaptılar

KAMUOYUNA

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Haziran ayı olağan toplantısı esnasında, bir Meclis Üyesi tarafından İBB Başkanı Sayın Ekrem İMAMOĞLU’nun yanıtlanması isteğiyle “Özel Halk Otobüsü İşletmecilerinden bilgi ve onayları olmadığı halde, Ramazan Kumanyası bedeli adı altında 450,00 TL tutarında kesinti yapıldığı belirtilerek, bunun doğru olup, olmadığı” yönünde soru önergesi verilmiştir.

Konuyla ilgili Sosyal Medya üzerinde yetersiz bilgiye dayalı olarak çok yoğun spekülasyonlar, yorumlar yapıldığı görüldüğü için aşağıdaki açıklamayı yapma gereği duyulmuştur.

Buna göre;

1.         Özel Halk Otobüsü işletmecileri, faaliyette bulundukları dönemlerde meydana gelen deprem veya benzeri felaketlerde, toplumsal dayanışma bilinci çerçevesinde Devletimizin ilgili Kurumlarının organize ettiği nakdi veya ayini yardım kampanyalarına, gönüllü olarak hep katılmış ve destek sağlamışlardır. Erzincan, Van ve en son Elazığ depremi, sel felaketleri yardımı, Bayır Bucak Türkmenleri ile dayanışma bunların içinde başlıca olanlarıdır. Yine 15 Temmuz 2016 Kalkışmasında araçlarını güvenlik kuvvetlerimize tahsis ederek, insanları ücretsiz taşıyarak toplumsal duyarlılıklarını sürdürmüşlerdir.

2.         ÖHO temsilen Şirketleri, yardım kampanyalarını yaparken veya katılırken, ihtiyaç sahiplerini rencide etmemek için “Sağ Elin Verdiğini Sol El Görmemelidir” düsturuyla hareket etmiş, kamuoyuna duyurmaktan hep kaçınmışlardır.

3.         Son olarak pandemi şartları çerçevesinde Nisan ve Mayıs aylarında idrak ettiğimiz Ramazan Ayı Münasebetiyle ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza dağıtılmak üzere alış veriş kartı bağışında bulunulmuştur. Kampanyayı ÖHO işletmecilerini temsilen 5 Şirket Yönetim Kurulları aldıkları yetki çerçevesinde yürütmüşlerdir.

4.         Yardımlaşmak, toplumsal sorumluluk ve Dinimizin emirlerindendir. Bunların Siyasi malzeme yapılmasını ve istismarını doğru bulmadığımızı ifade ederken, Özel Hak Otobüsü işletmecilerini temsil eden ÖHO Kuruluşları olarak, yıllardan beri ve çeşitli vesilelerle görev sayarak yaptığımız yardımları açıklamak zorunda bırakıldığımız için üzüntülü olduğumuzu ifade ediyoruz.

5.         Özel Halk Otobüsü işletmecileri ve Sektörü temsil eden Kuruluşların Yöneticileri olarak, daha öncekilerde olduğu gibi, yardımlaşma ayı olan Ramazan Ayında, ihtiyaç sahiplerine Alış Veriş Kartı bağışını her hangi bir zorlama olmadan, toplumsal dayanışma sorumluluğu ile yaptığımızı, bundan sonra da ihtiyaç olması halinde benzer destekleri sürdüreceğimizi, iddia edildiği gibi İBB tarafından hak edişlerimizden herhangi bir kesinti yapılmadığını ve yapılamayacağını, kamuoyuna üzüntüyle ve saygılarımızla duyururuz.

-           İstanbul Özel Halk Otobüsü İşletmecileri Esnaf Odası

-           ÖZULAŞ Toplutaşım Sanayi ve Ticaret A.Ş.

-           ÖZTAŞ Ulaşım A.Ş.

-           İstanbul Halk Ulaşım A.Ş.

-           Yeni İstanbul Halk Otobüsleri A.Ş.

-           Mavi Marmara Ulaşım A.Ş.