Event Etkinlik Takvimi
Survey Anket

Ozel Halk Otobüs Hizmetlerini Nasıl Buluyorsunuz

Sonuçlar
İBB, İETT VE ÖHO İLE ÖRNEK ‘’İŞBİRLİĞİ MODELİ’’

**SEKTÖR TARİHİNDE İLKLER YAŞANIYOR

İstanbul Özel Halk otobüsleri camiası, İBB ve İETT Genel müdürlüğünün üst düzey yöneticileri, Özel Halk otobüsleri esnaf odası ve Halk otobüsleri şirketleri yöneticileri ile hukukçular ve teknik bürokratların bir araya gelerek sorunlara çözüm arandığı toplantıların üçüncüsü İETT Kâğıthane Garajı konferans salonunda gerçekleştirildi.

VERİMLİ, ETKİN, HUZURLU VE GÜVENLİ BİR İŞLETME MODELİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) kenti daha iyi yönetmek, ulaşım paydaşları ile uyumlu ve kent ile birlikte hareket edebilen dinamik ve etkin bir toplu ulaşım sistemi oluşturmak arzusundadır.

İBB ve İETT’nin üst düzey yöneticileri ile Özel Halk otobüsü sektörü temsilcileriyle bir araya gelerek, sektörün sorunları ve çözüm önerilerini değerlendirmek amacıyla hayata geçirdiği toplantıların kısa aralıklarla yapılması ve kararlılıkla üstüne gitmesi, aynı masada buluşulması, görüş ve öneriler alınması ve sektöründe güç birliği içinde kendi dosyasını sunması sektör tarihinde bir ilk olarak tarihe ve kayıtlara geçti.

Toplantıya , İBB Ulaşımdan sorumlu Genel sekreter yardımcısı Orhan Demir ,İETT Genel müdürü Alper Kolukısa, İETT Genel müdür yardımcısı Hasan Özçelik, İstanbul Otobüs A.Ş. Genel müdürü Ali Evren Ersoy, İstanbul Özel Halk otobüsleri Esnaf Odası ve Özulaş A.Ş.,  Başkanı Göksel Ovacık, Öztaş A.Ş., Başkanı Mehmet Tekin, Halk ulaşım A.Ş. Başkanı Naci Yağız,, Yeni İstanbul Halk otobüsleri A.Ş. Başkanı Yalçın Beşir ,Mavi Marmara Ulaşım A.Ş. Ramazan Gürler ile İETT Bürokratları, şirketlerin yöneticileri ve hukukçular ile Yapılan üçüncü toplantıda kilometre sistemi masaya konularak görüş, öneriler ile beklentiler dile getirildi. Sektörün gider kalemleri, sabit giderler, değişken giderler ve yakıt masrafları ile birlikte tek tek gündeme alınarak kayıt altına alınarak rapor edildi.

Toplantılarda dile getirilen görüşlerde sistemin tıkandığı, yeni bir sisteme ihtiyaç duyulduğu ve İstanbul halkının ihtiyaçları ve esnafların beklentileri birlikte değerlendirildiğinde, Halk otobüsü sektörünün gelecek kaygısı olmadan ekonomik olarak güçlendirilerek bir sistem içerisinde daha verimli, daha etkin, daha huzurlu ve daha güvenli bir işletme modelini hayata getirilmesini zorunluluk haline getirmiştir görüşleri hakim oldu.

100 yıllık tarihi geçmişi olan sektörün önemi çok büyüktür, bu açıdan Özel Halk otobüsü işletmecilerinin maliyetleri ortadadır ve sürekli büyüyen bir İstanbul’da maliyetler de devamlı artmaktadır.

‘’İŞBİRLİĞİ MODELİ”

İstanbul Özel Halk otobüsleri Esnaf Odası ve Özulaş A.Ş.,  Başkanı Göksel Ovacık yaptığı değerlendirmede; ’Sektör temsilcileri olarak bu toplantıları çok önemsiyoruz, İBB ve İETT ile İş birliği yapma konusunda da fikir birliğine vardık, bu toplantılar aslında kamu ve Özel sektör olarak örnek bir ‘’ işbirliği modeli” oldu

Dolayısıyla sektörü gelecek nesillere aktarmak, mesleğimizi daha iyi tarif edebilmek, mesleği sürdürebilmek, gelişen ve değişen mevzuatları kalite kavramı ile birleştirerek geleceğe taşımak hepimizin görevi. Birlikte oluşturduğumuz bu sistemi, uygulamada takip edebilmek ve geliştirmek de aynı şekilde görevimiz. Sektöre değer katmaya ve kaliteli ulaşım sistemi ile fark yaratmaya ve kurumlarımıza değer katmaya devam edeceğiz.  Sektörümüze hayırlı olmasını dileriz.” dedi.