Event Etkinlik Takvimi
Survey Anket

Ozel Halk Otobüs Hizmetlerini Nasıl Buluyorsunuz

Sonuçlar
BAŞKAN GÖKSEL OVACIK’TAN YENİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM DÖNEMİ MESAJI

İstanbul Özel Halk Otobüsleri Esnaf Odası ve Özulaş Toplutaşım Başkanı Göksel Ovacık, yeni eğitim ve öğretim döneminin başlaması ile ilgili mesajı

Başkan Ovacık yaptığı açıklamada;’Pandemi nedeniyle epeyce bir zamandan beri yapılamayan yüz yüze eğitim, nihayet 6 Eylülde başlıyor.

Caddeler, sokaklar, toplu taşıma araçları cıvıl, cıvıl olacak. Herkesin de bunu özlediğini görüyorum. Yeni Eğitim ve Öğretim sezonunun ülkemize, Milletimize, Öğretmen ve Öğrencilerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Tüm Dünyayı etkileyen bu pandemi belasının bir an evvel bitmesini diliyorum.

Öğrencilerimiz geleceğimiz. Onlara gözümüz gibi bakıp korumak, yardımcı olmak hepimizin ortak görevidir. İlk ve orta eğitim alan yavrularımız şayet mahallelerinden uzak bir Kurumda eğitim görüyorlarsa okullarına gidiş ve dönüştü genellikle servis araçlarını, Lise ve Üniversite eğitimi alan çocuklarımız ise ağırlıklı olarak kent içi toplu taşımayı kullanıyorlar.

Milyonlarca öğrencilerimiz 6 Eylül tarihinden itibaren gelecekleri açısından iyi bir eğitim almak amacıyla yollara düşecekler. Dolayısıyla da trafik her zamankine göre daha yoğun olacak ve şoförlerimizin daha fazla dikkatli, itinalı, hoş görülü ve şefkatli davranmaları gerekecek. Şoförlerimizin tecrübeli olmaları en büyük avantajımız ve ben öğrencilerimizin toplu taşımayı kullanma noktasında bir sorun ile karşılaşacaklarını düşünmüyorum. Ancak her şeye rağmen her türlü tedbiri aldığımızı ve öğrencilerimizin gönül rahatlığı ile araçlarımızı kullanabileceklerini ifade ediyorum.

Yeni eğitim ve öğretim döneminin başlamasıyla birlikte özellikle ilk 15 gün araç içi yoğunlukları normal zamanlara göre daha sıkışık olacaktır. İETT elbette elindeki imkanları en üst seviyede kullanarak bu yoğunluğu azaltmak için planlama yapacaktır. Bu noktada şoförlerimizin öğrencilerin dışarıda kalmaması için azami gayret göstermeleri gerekmektedir. Tekrar öğretmen ve öğrencilerimize başarılar diliyorum.

Hak edişlerimizin ödenmesi noktasında uzun süreden beri gecikmeler ve eksik ödeme sorunları yaşıyoruz. Toplu ulaşım taşıma tarifelerine zam yapıldı ve yolculuk sayılarımız da pandemi öncesine yaklaştı. Dolayısıyla da idarenin toplu taşıma gelirleri arttı.

Hak edişlerin aksatılması nedeniyle yaşadığımız sıkıntıları İBB ve İETT Yönetimine defalarca anlattık ve Eylül ayından itibaren artık aksama olmayacağı sözünü aldık. ÖHO Sektörü olarak pandemi şartları nedeniyle hak edişlerdeki aksamalarda hep anlayış gösterdik. Ancak artık tıkandık.

Vadeli borçlarımızı yüksek faizli kredi kullanarak kapatmaya çalışıyoruz. Yani bir tarafta alacaklarımız dururken diğer taraftan borç ödemek için yüksek maliyetli borç almak durumunda kalıyoruz. Bu nedenle bir kısım esnafımızın kredi sicili bozuldu ve artık kredide kullanamıyoruz. Birçok esnafımız bu sebeple eski aracını değiştiremiyor. Hak ediş hesaplamalarındaki eksiklik ve aksaklıklar aradan geçen 9 aya rağmen hala çözülemedi. Durum işi sürdüremez noktasına doğru gidiyor.

Eylül ayı ile birlikte artık hak edişle ilgili gerek hesaplama, gerekse ödeme sorunlarının bitirilmesini bekliyoruz. Aksi halde hizmette aksamalar olabilecektir. ÖHO Sektörü olarak pandemi sürecinde biz üzerimize düşen görevleri bir an dahi aksatmadan yerine getirdik. Eylülden sonrasını idare edecek durumumuz da kalmadı. İdarenin bu sorunları çözmesini bekliyoruz. .Herkese hayırlı haftalar diliyorum’ ’dedi